nov 27, 2020

Peter Lérant: Proti Trenčínu so sebavedomím

 

 

 

Hlavný kormidelník ŠKF Sereď Peter Lérant zdoláva v tejto sezóne spolu s mužstvom mnoho prekážok. Na úvod museli „prekusnúť“ vysokú, 6-gólovú prehru v Dunajskej Strede, potom, po niekoľkých skvelých výsledkoch, doľahol na mužstvo, aj vinou zranení, výsledkový útlm. Všetkých však najviac pribrzdila korona, keď dve tretiny mužstva zasiahlo ochorenie COVID-19. Nevyhol sa mu ani sám tréner, ktorý po karanténe získal spolu s mužstvom 2 body, za remízy proti Senici a Ružomberku. Už v nedeľu v Žiline nás však čaká ďalší ťažký zápas – predstavíme sa proti poslednému celku tabuľky, trenčianskemu AS.

 

AS Trenčín je síce posledný v tabuľke, ale zďaleka nie najslabší ligový súper. Má svoje problémy, no stále určitú kvalitu. V poslednom ligovom zápase prehral v Žiline 0:2 a zaujalo, že svoju zostavu osviežil hneď niekoľkými mladíkmi. Proti nám bude chcieť naplno bodovať, čo si uvedomuje aj samotný tréner ŠKF. „Bude to pre nás šesťbodový zápas. Musíme do neho vstúpiť so sebavedomím, pretože ak ukážeme svoju kvalitu, myslím, že ich môžeme potrápiť. Trenčín napriek nelichotivému postaveniu v tabuľke vzbudzuje rešpekt. To potvrdil aj nedávnym víťazstvom 3:1 nad Ružomberkom. Samozrejme, ich postavenie môže nasvedčovať, že im chýba rovnováha s defenzívnou fázou. Nič však nesmieme podceniť. Čaká nás náročný šesťbodový zápas na špecifickej umelej tráve,“ začal rozprávanie. My dodávame, že na umelej tráve v tomto týždni mužstvo absolvovalo hneď niekoľko tréningov.

 

AS si môžeme aj bližšie predstaviť. V bránke je jednotkou skúsený Igor Šemrinec, brankár s výborným reflexom na čiare s dobrým koučingom celej defenzívy. Tá pokrivkáva. V Žiline hral na pravej obrany Reuben Yem, rýchlonohý futbalista, „plával“ však v druhom inkasovanom góle. Lídrom obrany je stopér Richard Križan, výborný hlavičkár. Vedľa neho nastupuje reprezentant do 21-rokov Martin Šulek. Naľavo prvýkrát v sezóne nastúpil mladý Adrián Slávik, ktorý zaujal výdatnou podporou ofenzívy. Predtým na jeho pozícii nastupoval Fín Pirinen. Kráľom stredu poľa je Achraf El-Mahdioui. Operuje na veľkom priestore, tká kombináciu, síce je po zranení a viditeľne sa ešte nedostal do svojej starej-dobrej formy. Chýba mu väčšia iskra. Mimoriadne platný je na poste defenzívneho stredopoliara aj šikovný Abdul Zubairu.

 

Rolu tvorcu hry v AS zastáva Ante Roguljič. Futbalista s kreatívnymi nápadmi bol aj jediným strelcom gólu pri našej remíze 1:1 v auguste. Na pozícii pod hrotom je najnebezpečnejším hráčom Trenčína odchovanec Jakub Kadák – je mimoriadne rýchly, čiperný, ťahový, má výborný výber miesta. Proti Žiline hral z krídla. Na ľavom krídle hráva 18-ročný talent Adam Tučný, futbalista vo vývoji, schopný prekvapiť. Veľmi zaujimavý futbalista je 16-ročný Artur Gajdoš, supertalent s vynikajúcou technikou a cítením hry. Potrebuje ešte čas. V poslednom zápase milo prekvapil na hrote útoku Lukáš Letenay, ďalší trenčiansky odchovanec. Je síce po zranení, ale statočne sa bil so žilinskou defenzívou, bojoval a bol aj pri dvoch najnebezpečenejších akciách AS. Nastúpiť v nedeľu môžu Hamza Čatakovič, útočník či ofenzívny stredopoliar, alebo krídelník Ghali. Neočakáva sa, že tréner Stijn Vreven postaví príliš mladú jedenástku.

 

S trénerom Lérantom sme prebrali viacero tém. Teší ho určite skutočnosť, že do mužstva prišiel útočník Miloš Lačný, ktorý odohral za ŠKF už 2 zápasy a v tom prvom, v Senici, aj skóroval. „Čo sa týka Miloša Lačného, poznáme jeho kvality. V Seredi už pôsobil a zanechal niečo v klube aj predtým. Jeho angažovaním sme reagovali na dlhodobé zranenie Dina Špehara, potrebovali sme posilniť pozíciu hrotového útočníka a naskytla sa možnosť angažovať ho. Sľubujeme si od neho góly, asistencie a celkovo kvalitu do ofenzívy. Žiaľ, mrzí nás, že angažovanie Kolumbijčana Carlosa Alberta Ibarguena nedopadlo podľa našich predstáv. Nebolo to z pohľadu jeho pripravenosti a technických vecí to, čo sme od tohto hráča čakali a naše cesty sa po vzájomnej dohode ukončili,“ pokračoval.

 

Opýtali sme sa aj na zvučnú posilu ŠKF, 84-násobného reprezentanta Uruguaju Álvara Pereiru. Ten naskočil zatiaľ do jedného súťažného zápasu – proti Zlatým Moravciam nastúpil do hry v 83. min na post ľavého obrancu. V posledných dvoch zápasoch nehral. „Hneď ako prišiel, tak sme ho dali do zápasu s ViOn-om. Verili sme, že hráč s takými skúsenosťami a kvalitou  nebude mať problém naskočiť po takej dlhej pauze. Nebolo to však v jeho podaní ono. Momentálne to z hľadiska pripravenosti a jeho rýchlostných parametrov nie je také, aby nám mohol pomôcť. Musím však povedať, že Sereď hráča takého kalibru ešte nemala. Má aj ľudské kvality, je pokorný a ľudský človek. Je obrovským príkladom pre ostatných hráčov v kabíne.“

 

Dva body z posledných dvoch zápasov sa niektorým mália, náš kormidelník má však na to svoj pohľad. „Chceli sme ich získať o niečo viac, konkrétne 4 body. Máme však za sebou náročné obdobie. Boli sme v karanténe, viacerí hráči boli 10 dní bez tréningu a tí, čo trénovať mohli, absolvovali iba 3 tréningy bez realizačného tímu. Ostatní museli byť doma. Korona v takom veľkom počte nezachytila nikoho vo Fortuna lige tak, ako nás. Nesťažujeme sa však. Poctivo pracujeme, doháňame resty a sústredíme sa už na najbližší zápas v Trenčínom. Ak ho zvládneme, na nasledujúci zápas s Dunajskou Stredou môžeme nastúpiť s dobrým sebavedomím,“ zakončil Peter Lérant.

 

 

Autor: Miroslav Čief

Foto: Denník Šport/ Jano Koller

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.