nov 22, 2020

Pod ťarchou nepriaznivej série

 

 

 

 

Momentálne sa nám výsledkovo nedarí. To je holý fakt, ktorý je každému členovi ŠKF Sereď jasný. Ťaháme nepriaznivú 8-zápasovú šnúru bez víťazstva vo Fortuna lige, ktorú nie a nie pretrhnúť. Naposledy sme sa z víťazstva tešili v 6. kole, 12. septembra 2020, keď sme zdolali MŠK Žilina 3:2. Odvtedy sa viac či menej trápime. Nevieme zápas dotiahnuť do trojbodového konca, i keď náš herný prejav nie je zlý. Na naše kopačky sa však dostavila menšia nepohoda, ktorá je však na daný stav logická. 

 

Martin Mečiar: Nikto nepadá na duchu

 

Zápas 14. kola proti MFK Ružomberok bol veľkou šancou, ako si odtrhnúť trojbodový strapec. Po prekonaní karentény sme si doviezli jeden bod zo Senice, ktorý sme získali gólom Miloša Lačného v 94. minúte, čo mal a mohol byť pre nás pozitívny impulz. Proti MFK sme chceli vyhrať. Boli k tomu vedení hráči – ale ako sa hovorí – koňa k vode môžete priviesť, ale napiť sa už musí sám.

 

Proti Liptákom sa vo Fortuna lige hrá ťažko. Hrá nepríjemný, dynamický futbal a má prepracovaný defenzívny systém s tromi stopérmi, ktorému kraľuje dvojmetrový stopér Ján Maslo. Presvedčili sme sa o tom v prvom vzájomnom stretnutí v tejto sezóne, keď sme v Ružomberku remizovali 0:0. Do šancí sme sa vtedy dostávali veľmi ťažko. Teraz sme tomu chceli predísť a tréner Peter Lérant naordinoval ofenzívnejšiu taktiku a do základnej zostavy postavil hneď niekoľko výlučne ofenzívnych hráčov. Z obrany na krídlo putoval Adam Morong, na ľavom krídle nastúpil Alex Iván a na hrote útoku sa proti svojmu bývalému klubu predstavil Miloš Lačný. Kvôli zraneniu chýbal Martin Mečiar, ktorého nahradil Martin Slaninka, na post pravého obrancu tréneri postavili Jasmina Čelikovića.

 

Plán bol jasný – vyhrať.

 

Martin Mečiar pred zápasom vyhlásil, že nikto v kabíne nepadá na duchu. Samotný zápas ukázal, že naši hráči sú dobre mentálne nastavení. Dlho to však boli šachové partie bez výraznejších šancí. Aktívny bol Miloš Lačný, ktorého 3 akcie však prerušil ofsajd. Ružomberok hral kompatne, v systéme 3-2-3-2, ktorý sa dal vyčítať, hral súrodo, ale jeho nebezpečných hráčov, napríklad reprezentanta do 21-rokov Ladislava Almásiho, sme nepúšťali na dostrel Yakubuho bránky. Bol to však diétny futbal, ktorého prehlušilo až brvno Nicolasa Šumského v 39. minúte a veľká šanca Dalibora Takáča v poslednej minúte prvého polčasu. 

 

Na začiatku druhého polčasu bolo jasné, že kto strelí gól, ten zrejme vyhrá. Obrany dominovali nad útokmi. Tréner MFK Ján Haspra reagoval na herný prejav svojho mužstva striedaniami na ofenzívnych postoch. V 59. minúte prišiel na ihrisko aj Tihomir Kostadinov, reprezentant Severného Macedónska, ktorý so svojou reprezentáciou v minulom týždni postúpil na EURO 2020. Nepomáhalo nič. Gólové šance prichádzali len sporadicky. Dve strelecké pokusy mal na našej strane Roko Jureškin. Naopak, v úplnom závere mal obrovskú šancu hosťujúci Martin Regáli, ktorého však výborne vychytal brankár ŠKF Mathew Yakubu.

 

Výsledná remíza bola spravodlivá. „Spokojnosť“ s ňou vyjadrili na pozápasovej tlačovej konferencii aj obaja tréneri.

 

Koľko bodov do konca jesene?

 

Bod s Ružomberkom znamená predĺženie našej šnúry bez víťazstva na číslo 8. Pre nikoho to nie je príjemné. Hráčom už zaiste veľmi chýba prežiť pocit víťazstva. Výsledky z posledného obdobia sa zas premietli aj do tabuľky – po 14. kole sme na 8. mieste s bilanciou 3 víťazstvá, 6 remíz a 4 prehry so skóre 16:22 a 15 bodmi. Na 7. Ružomberok strácame 2 body, 9. Senica je za nami len o skóre. Pred 11-tim a 12-tim miestom máme náskok len 4 body, čo je veľmi nebezpečná situácia pre nás. Pravdou však je tiež skutočnosť, že zápas 12. kola s FC DAC 1904 Dunajská Streda máme k dobru – odohráme ho 2. decembra v Zlatých Moravciach.

 

Do konca jesene nás čakajú ešte náročné zápasy. Na budúci víkend sa predstavíme proti momentálne poslednému celku ligovej tabuľky, AS Trenčín. Pôjde o mimoriadne náročný zápas proti súperovi, ktorý je síce vo výsledkovej kríze, ale má veľkú kvalitu. Ani v uplynulom kole na ihrisku MŠK Žilina (0:2) nepodal hlavne v druhom polčase zlý výkon. Potom nasleduje spomínaná dohrávka proti DAC-u, následne hráme v Zlatých Moravciach proti FC Spartak Trnava, potom v Žiline a jeseň zakončíme ďalším domácim zápasom, tentokrát proti FK Pohronie. 

 

Otázka dneška znie – koľko bodov bude nutné nazbierať do konca jesene, aby sme si nepokazili tabuľkovú situáciu a nezahatali si možnosť postúpiť do hornej šestky? Kalkulácie v tomto prípade sú náročné, najdôležitejšie však zrejme bude ísť od zápasu k zápasu. Momentálne na 6. FC Nitra stráceme 3 body – ak však nezačneme trojbodovo zaberať, je možné, že sa tento rozdiel bude navyšovať.

 

Lenže my veríme našim hráčom. Chceme vyjadriť veľkú podporu trénerovi Petrovi Lérantovi a jeho realizačnému tímu. Momentálne sa nám síce nedarí, ale všetci v klube veríme, že túto sériu prelomíme. Už možno proti Trenčínu. V našom mužstve je sila – futbalová i mentálna. Je v ňom charakter. Srdce. V momentálnej situácii musíme vytiahnuť tieto zbrane. Potrebujeme, aby každý začal sám od seba – tréneri, hráči, každý musí ísť na 110%. Hráčov nechceme kritizovať, ale musia zlepšiť svoje výkony a hlavne efektivitu v zakončení. Tam nás tlačí topánka. V 13 zápasoch sme totižto zaznamenali len 16 gólov, čo nie je vysoké číslo. Je však zrejmé, že keď sa nám podarí zvíťaziť a dosahovať lepšie výsledky, vrátia sa na naše kopačky pohoda a ľahkosť, ktoré momentálne nutne potrebujeme.

 

Všetko je na nás. My našim hráčom veríme! ŠKF do toho!

 

 

Autor: Miroslav Čief

Foto: Jozef Bedej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.