dec 11, 2020

PREVIEW: Jesennú časť zakončíme zápasom v Žiline

 

 

Jesennú časť sezóny 2020/2021 zakončíme zápasom na pôde MŠK Žilina. Stretnutie sa uskutoční v sobotu 12.12. 2020 a úvodný výkop má naplánovaný na 14:00 hod. Tento duel 17. kola Fortuna ligy bude pre nás nesmierne dôležitý, pretože ním zakončíme naše jesenné účinkovanie, nakoľko zápas 18. kola proti FK Pohronie je preložený na február. V sobotu budú papierovými favoritmi „Šošoni“, ktorí sa dostali do dobrej výsledkovej formy. Zverenci trénera Pavla Staňa majú v posledných piatich zápasoch bilanciu 4 víťazstvá a 1 remíza – tú si na svoje konto pripísali  minulý víkend v Michalovciach. Naši hráči im však nedarujú nič zadarmo, budú bojovať a radi by sa s jeseňou rozlúčili pozitívnym, najlepšie víťazným výsledkom.

 

Predstavujeme súpera – MŠK Žilina

 

MŠK Žilina je 7-násobným slovenským majstrom. Z dosiaľ posledného titulu sa tešila v lete 2017, pod vtedajším trénerom Adriánom Guľom. Treba povedať, že klub je dlhé roky etablovaný na špici slovenského ligového pelotónu, v každej sezóne má majstrovské, minimálne európske ambície. MŠK sa vyznačuje aj fantastickou, na Slovensku najlepšou prácou s mládežou. Preto, keď v apríli 2020 klub vinou pandemických opatrení poslal výpovede 14 hráčom, mal ich v kádri mužstva kto nahradiť. Mužstvo od začiatku tohto roka trénuje ambiciózny Pavol Staňo, nováčik na ligovej scéne. V minulej sezóne s ním dosiahol na konečné 2. miesto, pričom, ako sme už spomínali, sezónu dohrával s omladeným kádrom. V ŽIline však žiadny problém – ktokoľvek z kádra odíde, v klube majú za neho pripravenú náhradu, korú si pripravovali už dlhšie obdobie. V poslednom období v MŠK vychovali viacero hráčov, ktorí sa presadili v euróskom klubovom futbale – za všetkých spomeňme Milana Škriniara (Inter Miláno) či Martina Dúbravku (Newcastle United). V aktuálnom kádri sú ďalší futbalisti, ktorí to dotiahnu ďaleko, máme na mysli Jána Bernáta či Poliaka Dawida Kurminowského. Žilina, to však bude vždy zomknutý tím, s technickým prejavom a obrovskou behavosťou. V aktuálnej sezóne sa mu darí, v tabuľke Fortuna ligy je priebežne na 3. priečke s bilanciou 9 víťazstiev, 2 remízy a 5 prehier so skóre 38:24 a 29 bodmi. MŠK je silný na domácej pôde, na ktorej má bilanciu 6-1-1, jedinú prehru si pripísal v 2. kole proti FC Nitra (1:2). Má rýchle, dynamické a konsolidované mužstvo. V letnom prestupovom období z neho neodišiel nikto, naopak, do kádra pribudol Martin Gamboš, ktorý sa vrátil z hosťovania v Spartaku Trnava, z Portugalska prišiel útočník Taofiq Jibril a z Dunajskej Stredy Kristián Bari. Najlepšími ligovými strelcami sú 9-góloví Poliak Dawid Kurminowski a Armén Vahan Bičachčjan.

 

Kádrový prierez

 

Po odchode Dominika Holeca do Sparty Praha sa jednotkou medzi tromi žrďami stal 21-ročný Samuel Petráš. Tento mládežnícky reprezentant sa v posledných týždňoch dostal do vynikajúcej formy, vyznačuje sa fantastickým reflexom na čiare a ukážkovým vybiehaním. Je to veľmi talentovaný, zatiaľ nedocenený brankár. Na pravej strane obrany dostane pred Kristiánom Vallom zrejme prednosť Benson Anang. Tento čiperný Ghančan je po zranení, ale v stredu už odohral polčas za B-mužstvo proti Popradu. Výdatne podporuje útok, s loptou na nohe ťahá akcie s veľkou precíznosťou. Kráľom stredu obrany je kapitán Ján Minárik, ktorý sa viditeľne zlepšuje. Je istý v rozohrávke, defenzívnom súboji a preberá vodcovskú rolu v mužstve. Vedľa neho nastupuje veľmi talentovaný Poliak Jakub Piotr Kiwior, hráč pre medzinárodný futbal. Naň mu nechýba nič, musí len poctivo pracovať a zlepšovať sa. To isté patrí pre Branislava Sluku, ľavého obrancu, reprezentanta do 21 rokov. Je to mimoriadne poctivý a snaživý hráč, ktorý počas zápasov neustále „pumpuje“ po čiare a v ofenzívnej fáze je veľmi platný. Medzi skautmi sa však najviac hovorí o stredových hráčov MŠK – Miroslav Gono je taká pracovitá včelička stredu poľa. Veľa behá, tká kombinácie, je dominantný v osobných súbojoch a na ihrisku vyzerá veľmi dobre. Podobne ako reprezentant Severného Macedónska Enis Fazlagič. Ten sa vystrábil zo zranenia a hrá veľmi dobre. Za všetko hovorí tvrdenie, že je to hráč s potenciálom pre veľký futbal. Obrovská budúcnosť sa predpovedá aj Jánovi Bernátovi – tento Prešovčan dal v minulej sezóne 9 gólov, v tejto má zatiaľ na konte 3, ale všetky dal v posledných troch kolách. Má výnimočný výber miesta na zakončenie, zlepšil sa aj technicky, navyše je aktívny, v zápasoch veľa nabehá aj smerom do defenzívy. V tejto sezóne sa enormne darí reprezentantovi Arménska Bičachčjanovi, ktorý strelil už 9 gólov. Je to hráč s výbornou strelou, hlavne ľavou nohou. MŠK má silu aj vpredu. Na krídle výkonnostne rastie Dávid Ďuriš, obojnohý futbalista, ktorý sa vo Fortuna lige začal gólovo presadzovať. Je technický, neustále v pohybe a miluje lopty za obranu. Napravo hráva Matúš Rusnák, krídelník podobný Stanislavovi Šestákovi. Má veľmi ľahký pohyb, presadzuje sa rýchlosťou či driblingom a od zápasu k zápasu naberá sebavedomie. To isté platí o poľskom útočníkovi Dawidovi Kurminowskom. Nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že Fortuna liga mu bude čoskoro malá. Dáva góly, asistuje, má dobrý výber miesta, ale šancu si dokáže aj sám vytvoriť. V lige strelil už 18 gólov, stále má ešte len 21 rokov a kariéru pred sebou. Zhrnuté a podčiarknuté – stojí proti nám dynamické a technické mužstvo plné talentovaných hráčov. Viacero z nich sa v poslednom období pravidelne gólovo presadzuje.

 

Posledný ligový zápas

 

MFK Zemplín Michalovce – MŠK Žilina 1:1. Zápas 16. kola sa hral na ťažkom, zmrznutom teréne. Zaujalo, že hostia zo Žiliny sa v prvom polčase ani raz nedostali do gólovej koncovky. Naopak, dvakrát za domácich zamestnal brankára Petráša aktívny Matej Trusa. Skóre sa na Zemplíne menilo v 51. min., keď Kurminowski v šestnástke domácich rozbehol Rusnáka, ktorý prihrávkou „pod seba“ našiel Jána Bernáta a ten strelou z ôsmich metrov prekonal Markoviča. Po tomto presnom zásahu sa hralo viac-menej len na polovici Žiliny, domáci však boli dlho jaloví v koncovke. Všetko zmenil príchod ich kapitána Igora Žofčáka, ktorý v 86. min. ako na tácke ponúkol loptu na zakončenie pre Abdulrahmana Taiwa a bolo vyrovnanené – 1:1.

Zostava MŠK: Petráš – Vallo, Minárik, Kiwior, Sluka – Gono (66. Paur), Fazlagič, Bernát (69. Iľko) – Rusnák (69. Bičachčjan), Kurminowski, D. Ďuriš.

 

Predpokladané zostavy:

 

MŠK: Petráš – Anang, Minárik, Kiwior, Sluka – Gono. Fazlagič, Bernát – Rusnák, Kurminowski, D. Ďuriš.

ŠKF: Yakubu – Morong, Čelikovič, Ba, Mečiar – Potoma, Duranski – Bušnja, Pankarićan , Iván – Jarovič.

 

Prognóza duelu

 

Po ťažkej prehre 2:6 so Spartakom Trnava je tu pre nás šanca na revanš. Zároveň príležitosť rozlúčiť sa s futbalovým rokom 2020 tým správnym spôsobom. Nebude to však jednoduché. My v Seredi máme svoje problémy, v zápase nám pre disciplinárne tresty budú chýbať Ľubomír Michalík, Bankole Adekuoroye a Miloš Lačný. Navyše je tu ďalší faktor – psychika. Kým domáci nastúpia uvoľnene, pretože hrajú vynikajúci futbal a darí sa im aj výsledkovo, naši hráči nemajú za sebou najlepšie obdobie. Futbal je však aj preto krásny, že stačí 90 zápasových minút a všetko môže byť inak. Ruku na srdce, celá slovenská futbalová verejnosť očakáva víťazstvo Žiliny 2-3 gólovým rozdielom. Aj stávkové spoločnosti v tom majú jasno. My sa však musíme situácii postaviť čelom a vzdorovať. Na ihrisko nastúpiť s čistými hlavami, disciplinovane a s veľkou túžbou uspieť. Svoj výkon musíme podoprieť 110% bojovnosťou a tímovosťou. Iba tak máme šancu uspieť. Ak nastúpime bojazlivo a nebudeme bojovať jeden za druhého, tak to budú žilinské jatky… Do tohto zápasu musíme dať všetko a hlavne srdce. Veríme zostave a taktike trénera Petra Léranta, ktorá raz už úspešná bola, 12. septembra sme Žilinu zdolali 3:2, keď sme sa presadili fyzickým a aktívnym futbalom, s ktorým mali Žilinčania problémy. Vieme, čo na nich platí, dôležité bude, kto komu vnúti svoj herný štýl a na koho stranu sa prevráti herná dominancia v zápase. SEREĎ DO TOHO!

 

 

Autor: Miroslav Čief

Foto: Ján Mintál/MŠK Žilina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.