mar 31, 2021

Marián Černý: Systém VAR na ligových trávnikoch vnímame pozitívne

 

 

 

 

Systém VAR, teda systém video assistant referees, je potvrdením modernizácie futbalu 21. storočia, pretože myslenie a konanie hráčov je v týchto podmienkach čoraz rýchlejšie a pre správne verdikty rozhodcu čoraz zložitejšie.

 

VAR systém si svoju premiéru odkrúti počas 3. nadstavbového kola Fortuna ligy. Technológia VAR bude k dispozícii vždy pri dvoch televíznych prenosoch daného kola.

 

Systém VAR, ktorého technológiu a implementáciu do najvyššej slovenskej súťaže má v kompetencii Slovenský futbalový zväz (SFZ) s Úniou ligových klubov (ÚLK) ako partnerom, bude zavedený vo Fortuna lige od 3. apríla 2021.

 

“Každá fáza zavedenia systému VAR do futbalovej súťaže si vyžadovala potrebný čas a celý proces bol značne ovplyvnený situáciou, spojenou s pandémiou COVID-19 a jej negatívnym vplyvom, zabraňujúcim hrať futbalové stretnutia, potrebné pre školenia rozhodcov a ich asistentov,” povedal VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.

 

Vo februári 2021 lektor VAR vzdelávania ukončil vyškolenie ôsmich dvojíc rozhodca – asistent rozhodcu pre výkon funkcií VAR (videoasistent rozhodcu) – AVAR (asistent videoasistenta rozhodcu).

 

“VAR je napojený na televízne stretnutia, ktoré sú od začiatku jarnej časti Fortuna ligy snímané vo zvýšenom produkčnom štandarde na 9 kamier. Fanúšik má nielen lepší zážitok z futbalu, čo sa odráža aj na číslach sledovanosti, ale navýšenie počtu kamier bola nevyhnutnosť práve pre systém VAR. Kluby Fortuna ligy spoločne s partnermi vytvorili maximálne úsilie pri implementácii projektu,” priblížil prezident ÚLK Ivan Kozák pre web fortunaliga.sk.

 

Generálny manažér ŠKF Sereď Marián Černý vníma implementáciu VAR systému na našich fortunaligových trávnikoch pozitívne, technológiu VAR považuje za posun vpred.

 

“Systém VAR a jeho aplikovanie do praxe na našich ligových trávnikoch vnímame určite pozitívne, nakoľko by to malo pomôcť k transparentnosti a objektívnosti ligovej súťaže. Zároveň to uľahčí život rozhodcom, pretože aj oni sú len ľudia, robia chyby. VAR technológia im pomôže, svoje verdikty častokrát môžu zobrať späť. Tým pádom by to malo byť objektívnejšie a transparentnejšie. V klube ŠKF Sereď to vnímame pozitívne. Na začiatku bude treba zrejme viac trpezlivosti, postupne si však na to zvykneme. VAR systém funguje aj v iných celosvetových ligách, za nás je to posun vpred,” povedal generálny manažér klubu Marián Černý.

 

V praxi to bude vyzerať tak, že nielen hlavný arbiter si môže spornú situáciu overiť na monitore (nachádzať sa bude pri trávniku), ale podnet na preverenie sporného verdiktu môže dostať aj od videorozhodcu.

 

Autor: Peter Cuninka

Foto: ÚLK

Nie je možné pridávať komentáre.